Nefes Egzersizleri

Şüphesiz nefes alıp verme sağlıklı insanlar için çok kolay bir iş. Çoğu zaman “Nasıl nefes alıp vermeliyiz?” konusunda durup konuşmayız, çünkü nefes alıp verme her zaman yaptığımız bir aktivitedir.

Ne var ki, bizim hayatta kalmamızı sağlayan en önemli olay solunumdur. Biz, uyumadan, yemek yemeden, ya da su içmeden günlerce yaşayabiliriz ama, nefes almadan bir kaç dakika bile hayatta kalmayız. Bu yüzden belki üzerinde konuşmamız gereken en önemli konulardan biri doğru nefes alıp vermeyi öğrenmektir.

Doğru nefes alıp vermenin önemini daha iyi anlamak için ilk önce yetersiz ve düzensiz nefes alıp vermenin zararlarına bir göz atmak gerekir. Organlarımıza oksijen taşınmasına yardımcı olan kalbimiz bu gibi bir durumda sıkıntıya düşen ilk organımız olabilir; yani kalp krizi geçirme olasılığımız artacaktır. Ayrıca kan basıncının yükselmesi, kanser, ani sancılar, zatürree, astım, konuşma problemleri, stresle başa çıkamama, düzensiz nefes alıp vermenin yol açabilecek ama bizim pek ender düşündüğümüz sorunlardır.

Diğer yandan doğru ve kontrollü nefes alıp vermemizin bir çok faydası vardır. Örneğin kalbin ritminin düzelmesiyle kan basıncının düşmesi, kan dolaşımının hızlanması, sindirimin kolaylaşması, stresle daha kolay başa çıkabilme, anti-depresan ilaçlara bağımlılığı ve uyku düzensizliğini ortadan kaldırma bunlardan bir kaçıdır. www.kadincazayiflama.com

Bu faydaları düşününce günlük yaşamamızda “Nasıl doğru nefes alıp vermeliyiz?” sorusunu cevaplamak gerekir. Doğru nefes alma Dünya Sağlık Örgütü’nün standartlarına göre:

– Ciğerleri dakikada 4 ile 6 litre arasında hava ile doldurmak.

-Nefes alıp verirken göğüs yerine diyaframı hareket ettirmek: Çünkü diyaframın kullanılması daha ağır ve her seferinde daha fazla hava teneffüs etmemizi sağlar. Ayrıca diyaframın hareket etmesi karın bölgesindeki organlara masaj etkisi yaparak göğüs ve karın boşluğundaki basınç farklılığını ortadan kaldırır. Mide ve safra kesesinin yukarı hareketini engelleyerek, reflüyü (mide suyunun yemek borusuna ve daha yukarlara çıkması) ve çeşitli safra kesesi hastalıklarına iyi gelmektedir.

– Solunumu ağız yerine burundan yapmak.

Doğru nefes alıp veremeyen insanlar karbondioksite daha duyarlıdır; karbondioksitli ortamlarda daha sık ve kısa nefes alıp verirler. Düzenli solunum yapan insanlarda karbondioksitli ortamlarda, heyecan ve stres sırasında, daha normal tepkiler verirler, kırmızı kan hücreleri oksijeni organlara daha kolay taşır.

Bir Önceki Yazımız Olan Belinizi İncelten Egzersizler Başlıklı Makalemizi de Okumanızı Öneririz.

Gelen aramalar: nefes egzersizi nasıl yapılır,nefes egzersizleri nasıl yapılır,solunum egzersizleri nasil yapilir,nefes egzersizleri faydaları,nefes egzersizi faydaları,nefes egzersizlerinin faydaları,solunum egzersizi nasıl yapılır,solunum egzersizlerinin faydaları,solunum egzersizleri faydaları,nefes egzersizinin faydaları1 Yorum yapılmış " Nefes Egzersizleri "

 1. admin diyor ki:

  Nefes Egzersizleri konusu için Güncel Ekleme

  · Aldığınız nefesin gerçekten çok ağır olduğunu hayal ederek işe başlayın,
  · Rahat ve gevşemiş bir şekilde arkalıklı bir sandalyeye dik olarak oturun,
  · Burnunuzdan nefes alın ve nefesin karın bölgenizin alt kısmına çöktüğünü hissedin, bunun sizde yarattığı duygulanımı hissetmeye çalışın,
  · Nefesinizi birkaç saniye tutun ve nefes içinizdeyken karnınızın ve belinizin genişlediğini hissedin,
  · Daha sonra nefesinizi hızlı bir şekilde ağızdan verin, (ama hala sanki çok ağır bir şeyi içinizden çıkarıyormuş gibi hissedin)
  · Bunları sırası ile yaparken nefesi kesinlikle ciğerlerinize doldurmayın, çünkü şarkı söylemek için alınması gereken nefes diyafram nefesidir.

  *Bu egzersizi 3 set ve her sette 8 kere olmak üzere tekrarlayın. Setler arasında 10-15 saniye kadar dinlenin.

Yorum Yapın

 
Copyright ATABEY © 2013 Tüm Hakları Saklıdır. sitemap