Çocuklarda İştahsızlık Nedenleri

cocuklarda-istahsizlikİştah, bir yemeğin zevkle, neşeyle ve arzu edilerek yenmesidir. Lokmayı uzun süre ağzında çeviren, çiğnemek için zaman kazanmaya çalışan, tabağındaki yemeği bir türlü bitiremeyen bir çocuk karşısında önce aklımıza fiziksel bir rahatsızlığın var olup olmadığı gelmelidir.

Örneğin; yüksek ateş, kulak ağrısı, boğaz ağrısı, nefes almayı güçleştiren nezle-grip gibi üst solunum yolları enfeksiyonları gibi bir rahatsızlık çocuğun sofrada nazlanmasına neden olur. Böyle durumlarda doktor kontrolünden geçirilen çocuğa, önerilen biçimde yiyecek verirken çocuğun isteklerini de dikkate almak en uygun yoldur. Hastalık sırasında çocuğu yemek yemeye zorlamanın hiçbir yararı yoktur. İştahla ilgili olarak ebeveynlerin bilmeleri gereken en önemli şey çocukların bireysel farklılıklar gösterdikleridir. Bu nedenle de başka çocuklara bakarak, onların yemek yeme davranışı ile kendi çocuğunuzun yemek yemesini kıyaslamak, çocuğunuzun daha az yediğini düşünmenize neden olabilir. www.kadincazayiflama.com

Neler Yapılabilir
Bazı çocukların iştahlı bazı çocukların iştahsız olmaları pek çok nedene bağlı olabilir. Çocuğu iştahlı ya da iştahsız yapan faktörlerin başında onların iç dünyalarında yaşadıkları büyük önem taşır. Çocuğun bilinçaltına yerleşmiş bir endişe, üzüntü, nefret veya kıskançlık gibi bir duygu onun iştahını kesebilir. Bu nedenle iştahsız bir çocuk için öncelikle organik bir rahatsızlığının olup olmadığı araştırılırken diğer yandan ruhsal çatışmalarının olup olmadığı, duygusal bir sorunun bulunup bulunmadığı da araştırılmalıdır. Bu arada çocukların iyi gıda alamadıkları için problemli olabileceklerinin yanısıra problemli oldukları için de iştahsız olabilecekleri düşünülmelidir.

Bir Önceki Yazımız Olan Gebelikte Diş Sağlığı Başlıklı Makalemizi de Okumanızı Öneririz.

Gelen aramalar: ibrahim saraçoğlu çocuklarda iştahsızlık,13 12 2013 ibrahim saraçoğlu çoçuklarda iştahsızlık,isdahsiz cocuklar,ibrahim saraçoglunun iştahsız cocuklara önerisi,ibrahim saraçoğlu iştasız çocuklar ne önerisiniz,ibrahim saraçoğlu 3 yaş iştahsızlık,ibrahim saraç oglundan işdahsız cocuklar kürü,ibrahim sarac istahsiz cocuklar icin kur,ibrahim sarac isdahsiz cocuk,cocuklar neden isdahsiz olurlar1 Yorum yapılmış " Çocuklarda İştahsızlık Nedenleri "

  1. ibrahim ilaf diyor ki:

    bebeğim ve ben çok iştahsızız ne yapabilirim teşekkürler

Yorum Yapın

 
Copyright ATABEY © 2013 Tüm Hakları Saklıdır. sitemap