Akraba Evliliği ve Tehlikeleri

akraba-evliligiAkraba evliliği nedir, akraba evliliinin sakıncaları, akraba evliliğinin zararları nelerdir, akraba evliliğinin sonuçları, akraba evliliğinin sonucu, akraba evliliğinde zararlar, akraba evliliğindeki sakıncalar nedir.

Aynı soydan gelen kişilerin yaptığı evliliğe AKRABA EVLİLİĞİ denir. Akrabalık; anne soyundan gelebileceği gibi baba soyundan da gelebilir. Her ikisi de aynı derecede önemlidir. Akraba evliliği genel olarak iki derecede incelenir.

Anne veya babalarından biri kardeş olan bir çiftin yaptığı evliliklere 1.DERECE AKRABA EVLİLİĞİ (Kuzen Evlilikleri) denir.
Büyükanne veya büyükbabalarından biri kardeş olan çiftlerin yaptığı evliliklere ise 2.DERECE AKRABA EVLİLİĞİ (Torun Evlilikleri) denir.

Türkiye”de evliliklerin yüzde 20″sini oluşturan akraba evliliklerinde özürlü çocuk doğma riski iki katına çıkıyor. Bu yüzden akraba evliliği yapmayı planlayan çiftlere evlenmeden önce muhakkak genetik danışmanlık almaları öneriliyor. Her akraba evliliği sakat bebekle sonuçlanır gibi bir genelleme yapılamaz. www.kadincazayiflama.com

İnsanlar birçok kalıtsal hastalığın genini taşır. Normal aile yapısında da hamilelikte çocuğun hastalıklı doğma olasılığı %25, taşıyıcı olma olasılığı %50, genin bozuk kopyasını hiç almamış olma olasılığı ise %25’tir. Akraba evliliklerinde aynı soydan geldikleri için anne ve babanın aynı genin bozuk kopyasını taşıma, yani hastalığın taşıyıcısı olma olasılığı çok yüksek olduğundan çocuklarında hastalıkların oluşma şansı çok daha fazladır.  İşte akraba ile evlenme, zararlı baskın ve çekinik genlerin üst üste gelerek frekanslarının çakışması sonucu ortaya çıkma ihtimalini artırdığından genetik hastalıkların görülmesine yol açabilmektedir. Bunların çocukta görülmesi için ana ve babanın her ikisinin de en az bir zararlı çekinik gene sahip olması gerekir.

Her ikisi de bir bozuk gen taşıyan anne babadan doğan çocuklar sağlam geni alırsa sağlıklı olur. Anne veya babadan bir sağlam bir hastalıklı gen alırsa taşıyıcı olur. Kendileri hasta olmasa bile hastalığı bir sonraki nesile taşırlar. Evlendiğinde hastalıklı çocuk sahibi olma ihtimali vardır. Anne ve babanın her ikisinden de hastalıklı gen alan çocuk hasta olur. Akraba dışı evliliklerde hasta çocuk sahibi olma ihtimali düşüktür.

Akraba Evliliklerinde En Sık Rastlanan Hastalıklar
Kan Hastalıkları , Göz, kulak, kalp ve şeker hastalıkları, Zeka geriliği, fenilketonüri, Vücut yapısındaki bozuklukları sayabiliriz.

Bunların yanında hastalıklı çocukların topluma ve ailesine getirdiği yük ve sorunlar da çok önemlidir. Hasta çocuğun yaşam kalitesi çok düşük olacak, ilaçlara ve çevresine bağımlı olarak yaşayacak belki de toplumdan itilecektir. Hasta çocuğa sahip olan anne baba hem maddi, hem manevi yük altında kalarak yıpranacaklardır.

Gelen aramalar: Akraba evliliği nedir,akraba evliliğinin sakincalari nelerdir,akraba evliliği hastalıkları,akraba evliliği sakıncaları nelerdir,akraba evliliğinın zararları,akraba evliliği zararları nelerdir,akraba evliliklerinin sakıncaları nelerdir,akraba evliliğinin zararları nelerdir,akraba evliliğinin tehlikeleri,akraba evliliklerinin sakıncaları14 Yorum yapılmış " Akraba Evliliği ve Tehlikeleri "

 1. delaqueenD diyor ki:

  çok yardımcı oldu yayımlayandan allah razı olsun

 2. edaaaa diyor ki:

  Çokk teşekkürrrrr ederimmmm çok yardımmcıııı olduu ..:)

 3. suLTn diyor ki:

  ayyy cok saolun ödewin wardı yapmıs oldum:D

 4. $ÜüKkRr!!YE^e NUuRr diyor ki:

  çok yardımcı oldu teşekkür ederimm

 5. ozan diyor ki:

  teşekkürler işe yaradı

 6. güllü diyor ki:

  çok teşekkürederim çok yardımcı oldu

 7. Rabiaaa. diyor ki:

  Çkkk SaqoLLL yAAA çok Yardımcı oLduu poufff

 8. tuğba diyor ki:

  çok tşk performans ödevim için çok iyi oldu…:)

 9. lelabacce diyor ki:

  ya bununla ilgili benim bulmaca yapmam lazım yardımcı olun lütfen :((((((((8

 10. meryem diyor ki:

  cok teşekkür ederim

 11. Melihhh diyor ki:

  Tşk Çok işime Yaradı WALLA performans Ödevimi yaptım Çok SAOLUN

 12. fatmanur yıldız diyor ki:

  allah razı olsun fen dersimde çok yaradı

 13. gamze diyor ki:

  wala fen dersinde performansa çok yardımcı oldu thank:::::::::.))))))))))))))))9

 14. akraba diyor ki:

  IHHH IH IHHH IHHH IH IHHH IHHH IHHHHHH :)
  Çevirisi: Çok saolun yardımcı oldunuzzzz :)

Yorum Yapın

 
Copyright ATABEY © 2013 Tüm Hakları Saklıdır. sitemap